Kovo 15 dieną Žemaičių Kalvarijos benduromenės atstovai suorganizavo eksperimentą - "Ratuoti riteriai". Šio eksperimento tikslas buvo išsiaiškinti, ar Žemaičių Kalvarijoje neįgalieji sėkmingai gali patekti į viešosios paskirties pastatus, ar nėra diskriminacijos dėl negalios. Eksperimento šūkis:  „Du ratai tapo mano kūno dalimi, ir nuo tada aš ratuotas. Visuomenė manęs negirdi ir nepalaiko, todėl tapau riteriu“. 

Eksperimentas prasidėjo Žemaičių Kalvarijos senelių globos namuose, kur  globos namų direktorius kanauninkas Jonas Ačas ir socialiniai darbuotojai papasakojo apie globos namus, kokias negalias turi namų gyventojai. Parodė,  kaip reikia naudotis neįgaliųjų  vežimėliais. Po to į  vežimėlius sėdo gimnazistai.  Pasivažinėję po senelių namų pastatą ir pasidžiaugę puikiai pritaikyta aplinka, jie su visa palyda išvyko į miestelį. Pirmoji užduotis buvo aplankyti miestelio higienos centrą. Laisvai neįgalieji galėjo įvažiuoti į tualetus bei dušą. Tai matosi ir nuotraukose.

 

 

Toliau eksperimento dalyvciai pasuko prie Žemaičių Kalvarijos kultūros centro. Deja, į vidų nepavyko patekti, nes slenksčiai labai aukšti. Prie seniūnijos pastato dalyvių laukė seniūnas ir socialiniai darbuotojai. Tik draugų padedami eksperimento dalyviai galėjo patekti į seniūniją. O prie Bazilikos jokių didelių iššūkių nepatyrė, nes laisvai ir lengvai galėjo patekti į vidų. Gimnazistai panoro patekti į parduotuvę, ir tai sėkmingai pavyko, bet po parduotuvę važinėti beveik neįmanoma. Toliau kelias vedė link  mokyklos. Paaiškėjo, kad prie mokyklos galima normaliai privažiuoti, bet patekti į pastatą gana sudėtinga, nes per staigus įvažiavimas. Eksperimento dalyviai mokyklos pastate gerai jautėsi tik vestibiulyje. Čia neįgaliojo vežimėlį išbandė ir kiti gimnazijos moksleiviai.

21a22a

 24a

25a26a

27a

28a29a

30a

32a31a

 

Mokinių poilsio kambaryje vykoeksperimento apibendrinimas   Dalyviai papasakojo, kaip jie jautėsi užduočių  metu, ar jiems patiko, ar pavyko patekti visur, kur norėjo. Aptarime dalyvavo gimnazijos direktorius Zenonas Garbenčius, pavaduotoja  Regina Jacikaitė, socialinė pedagogė  Gitana Jurčienė, klasės vadovas ir bendruomenės pirmininkas Bronius Kleinauskas.

Aptarta buvo ir  2010 metų rugpjūtį ratifikuotą  JTO Neįgaliųjų Teisių konvenciją ir  kaip  laikomasi  joje  priimtų  teisių ir principų. Nustatyti karščiausi Žemaičių Kalvarijos taškai, kuriuos reikia sutvarkyti, kad neįgalieji galėtų laisvai jaustis.

 

Akcija suorganizuota įgyvendinant projektą "Gyvenu kaime-žinau savo vertę", kuriame Žlibinų bendruomenė yra viena iš penkiolikos bendruomenių. 

Projektas finansuojamas EEE finansinių mechanizmų NVO programos Lietuvoje lėšomis.

EEA color logo